Cost of living index in Guernsey

Milk (1Liter / 0.26Gallon) 1.64 (USD)
Eggs (30 pack) 8.76 (USD)
White bread (100g loaf) 0.39 (USD)
Rice (1kg / 2.2lbs) 2.49 (USD)
Cheese (1kg / 2.2lbs) 10.96 (USD)
Boneless chicken breast (1kg / 2.2lbs) 8.4 (USD)
Beef steak (1kg / 2.2lbs) 22.36 (USD)
Banana (1kg / 2.2lbs) 3.89 (USD)
Oranges (1kg / 2.2lbs) 0.25 (USD)
Apples (1kg / 2.2lbs) 5.43 (USD)
Onions (1kg / 2.2lbs) 1.94 (USD)
Potato (1kg / 2.2lbs) 2.56 (USD)
Tomato (1kg / 2.2lbs) 3.55 (USD)
Lettuce (1 leaf) 1.17 (USD)
Bottle of Water (1.5L / 50oz) 60.27 (USD)
Bottle of Red Wine 9.64 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 1.07 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 2.46 (USD)
Pack of cigarettes (20 units) 9.23 (USD)
Fast food meal (MCD Big mac) 12.8 (USD)
Meal in cheap restaurant 18.08 (USD)
Meal in high end restaurant 99.42 (USD)
Bottle of Water (33cl / 11oz) 2.04 (USD)
Cup of coffee 3.62 (USD)
Limonade (Coca cola) 1.82 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 3.3 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 4.82 (USD)
Sport shoes (Nike / Adidas) 99.83 (USD)
Mens Dress shoes 118.71 (USD)
High quality jeans 74.77 (USD)
womens summer dress 45.1 (USD)
Taxi minimum charge 3.96 (USD)
Taxi fare (1km / 0.6mile) 2.36 (USD)
Taxi 1 hour waiting 51.41 (USD)
Bus or metro ticket (One way) 1.27 (USD)
One month pass 69.69 (USD)
Gas price (1Liter / 0.26Gallon) 1.62 (USD)
Mid range compact car (Honda Civic) 26984 (USD)
Mid range family car (Toyota corolla) 23748.9 (USD)
Gym monthly membership cost 71.67 (USD)
1 hour tennis court rental 18.49 (USD)
Cinema ticket price 9.37 (USD)
1 bedroom flat in city center 1380.57 (USD)
3 bedrooms flat in city center 2559.84 (USD)
1 bedroom flat outside city center 1094.89 (USD)
3 bedrooms flat outside city center 2195.75 (USD)
Square meter price in city center 4754.38 (USD)
Square meter price outside city center 4670.22 (USD)
Monthly (Natural Gas, Electricity, Water, AC) for family 59.03 (USD)
50 mbps unlimited internet (ADSL or Fiber optic) 61.05 (USD)
Local calls mobile tariff for 1 mn 0.15 (USD)
Kindergarten or preschool monthly fees 1352.66 (USD)
Average primary, secondary and high school yearly fees 17670.6 (USD)
Average monthly net salary 3377.2 (USD)
Average yearly interest rates on home loans 3.15 %

Grocery budget for one person per month in Guernsey

On average a signle person can spend arround 551 (USD) a month which is considered on the expensive side comparing to other places in the world. This will cover all your supermarket needs such as fruit, vegetables, dairy products and drinking water.
Note that cigarettes, beers and wine are excluded from this expenses report.

Grocery budget for two people per month in Guernsey

1033 (USD) will be enough for grocery shopping for a couple or two people splitting supermarket expenses.
this budget is considered a bit expensive if we compare it to the average worldwide, this budget will cover their monthly needs on dairy products, fruits and veggies and all other supermarket expenses excluding cigarettes, wine and beer.

Grocery budget for family of 4 per month in Guernsey

Grocery expenses for family of 4 people can be on average 1695 (USD) per month in Guernsey, if we compare it to other big cities in the world this amount is considered not cheap at all.
This report is taking in consideration all monthly needs for the family from supermarket including bakery and dairy products.

Average living cost in Guernsey for one person per month

An average single consumer can make it through one month in Guernsey for arround 2065 (USD), which puts it among the most expensive cities in the world, yes quality of life and high standards of living comes at price.
This will cover all you basic needs, supermarket shopping will cost on average 551 (USD) while renting a one bedroom appartement a bit far from city center will cost around 1095 (USD), transportation, home utilities and gym membership can cost on average 277 (USD).

Average living cost in Guernsey for a couple per month

Monthly cost of living for a couple in Guernsey can average 3432 (USD), which is considered quite expensive but comparing to salaries couple can have decent life if they own a stable job.
Rent will take the big part it can cost arround 1642 (USD) for a single bedroom flat close to city center, grocery shopping can cost on average 1033 (USD) while home utilities, gym, one month transportation and mobile for two people membership can be arround 428 (USD).

Average living cost in Guernsey for family of 4 per month

For a decent living standard a family of 4 people can make through a month in Guernsey for about 8004 (USD), which is expensive if we put it in comparison against other cities in the world.
Three bedroom appartement not far from city center can cost 3074 (USD), if we do the calculation, private school for two childs will average monthly about 2120 (USD), while supermarket expenses will cost for the family not less than 1695 (USD), home expenses such as wifi, water, electricity and mobile membership will cost about 148 (USD).




Cost of living by city in Guernsey