Cost of living index in Iraq

Milk (1Liter / 0.26Gallon) 1.13 (USD)
Eggs (30 pack) 4.17 (USD)
White bread (100g loaf) 0.18 (USD)
Rice (1kg / 2.2lbs) 1.59 (USD)
Cheese (1kg / 2.2lbs) 4.71 (USD)
Boneless chicken breast (1kg / 2.2lbs) 3.86 (USD)
Beef steak (1kg / 2.2lbs) 11.75 (USD)
Banana (1kg / 2.2lbs) 1.18 (USD)
Oranges (1kg / 2.2lbs) 1.09 (USD)
Apples (1kg / 2.2lbs) 1.16 (USD)
Onions (1kg / 2.2lbs) 0.7 (USD)
Potato (1kg / 2.2lbs) 0.67 (USD)
Tomato (1kg / 2.2lbs) 0.78 (USD)
Lettuce (1 leaf) 0.66 (USD)
Bottle of Water (1.5L / 50oz) 0.54 (USD)
Bottle of Red Wine 12.48 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 1.01 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 1.63 (USD)
Pack of cigarettes (20 units) 2.16 (USD)
Fast food meal (MCD Big mac) 6.87 (USD)
Meal in cheap restaurant 5.76 (USD)
Meal in high end restaurant 24.8 (USD)
Bottle of Water (33cl / 11oz) 0.23 (USD)
Cup of coffee 1.71 (USD)
Limonade (Coca cola) 0.44 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 1.24 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 2.11 (USD)
Sport shoes (Nike / Adidas) 56.82 (USD)
Mens Dress shoes 46.53 (USD)
High quality jeans 30.9 (USD)
womens summer dress 28.24 (USD)
Taxi minimum charge 2.37 (USD)
Taxi fare (1km / 0.6mile) 2.52 (USD)
Taxi 1 hour waiting 8.65 (USD)
Bus or metro ticket (One way) 0.5 (USD)
One month pass 25.14 (USD)
Gas price (1Liter / 0.26Gallon) 0.51 (USD)
Mid range compact car (Honda Civic) 15424 (USD)
Mid range family car (Toyota corolla) 16913 (USD)
Gym monthly membership cost 39.67 (USD)
1 hour tennis court rental 15.12 (USD)
Cinema ticket price 8.07 (USD)
1 bedroom flat in city center 395.82 (USD)
3 bedrooms flat in city center 657.33 (USD)
1 bedroom flat outside city center 234.52 (USD)
3 bedrooms flat outside city center 426.22 (USD)
Square meter price in city center 1471.09 (USD)
Square meter price outside city center 709.64 (USD)
Monthly (Natural Gas, Electricity, Water, AC) for family 113.52 (USD)
50 mbps unlimited internet (ADSL or Fiber optic) 39.54 (USD)
Local calls mobile tariff for 1 mn 0.09 (USD)
Kindergarten or preschool monthly fees 128.53 (USD)
Average primary, secondary and high school yearly fees 2436.26 (USD)
Average monthly net salary 586.97 (USD)
Average yearly interest rates on home loans 8.66 %

Grocery budget for one person per month in Iraq

On average a signle person can spend arround 88 (USD) a month which is considered quite affordable comparing to other places in the world. This will cover all your supermarket needs such as fruit, vegetables, dairy products and drinking water.
Note that cigarettes, beers and wine are excluded from this expenses report.

Grocery budget for two people per month in Iraq

146 (USD) will be enough for grocery shopping for a couple or two people splitting supermarket expenses.
this budget is considered quite cheap if we compare it to the average worldwide, this budget will cover their monthly needs on dairy products, fruits and veggies and all other supermarket expenses excluding cigarettes, wine and beer.

Grocery budget for family of 4 per month in Iraq

Grocery expenses for family of 4 people can be on average 234 (USD) per month in Iraq, if we compare it to other big cities in the world this amount is considered on the cheap side.
This report is taking in consideration all monthly needs for the family from supermarket including bakery and dairy products.

Average living cost in Iraq for one person per month

An average single consumer can make it through one month in Iraq for arround 541 (USD), which is affordable if we compare it to other big cities.
This will cover all you basic needs, supermarket shopping will cost on average 88 (USD) while renting a one bedroom appartement a bit far from city center will cost around 235 (USD), transportation, home utilities and gym membership can cost on average 227 (USD).

Average living cost in Iraq for a couple per month

Monthly cost of living for a couple in Iraq can average 863 (USD), which puts it in the cheap side in comparison with the big cities in the world.
Rent will take the big part it can cost arround 352 (USD) for a single bedroom flat close to city center, grocery shopping can cost on average 146 (USD) while home utilities, gym, one month transportation and mobile for two people membership can be arround 297 (USD).

Average living cost in Iraq for family of 4 per month

For a decent living standard a family of 4 people can make through a month in Iraq for about 1616 (USD), which is considered quite affordable regarding the average worldwide.
Three bedroom appartement not far from city center can cost 597 (USD), if we do the calculation, private school for two childs will average monthly about 292 (USD), while supermarket expenses will cost for the family not less than 234 (USD), home expenses such as wifi, water, electricity and mobile membership will cost about 170 (USD).




Cost of living by city in Iraq