Cost of living index in Italy

Milk (1Liter / 0.26Gallon) 1.24 (USD)
Eggs (30 pack) 7.44 (USD)
White bread (100g loaf) 0.35 (USD)
Rice (1kg / 2.2lbs) 2.16 (USD)
Cheese (1kg / 2.2lbs) 14.5 (USD)
Boneless chicken breast (1kg / 2.2lbs) 9.54 (USD)
Beef steak (1kg / 2.2lbs) 17.72 (USD)
Banana (1kg / 2.2lbs) 1.93 (USD)
Oranges (1kg / 2.2lbs) 1.97 (USD)
Apples (1kg / 2.2lbs) 2.01 (USD)
Onions (1kg / 2.2lbs) 1.45 (USD)
Potato (1kg / 2.2lbs) 1.31 (USD)
Tomato (1kg / 2.2lbs) 2.33 (USD)
Lettuce (1 leaf) 1.14 (USD)
Bottle of Water (1.5L / 50oz) 0.46 (USD)
Bottle of Red Wine 5.46 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 0.99 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 1.93 (USD)
Pack of cigarettes (20 units) 5.94 (USD)
Fast food meal (MCD Big mac) 8.46 (USD)
Meal in cheap restaurant 16.71 (USD)
Meal in high end restaurant 55.15 (USD)
Bottle of Water (33cl / 11oz) 1.11 (USD)
Cup of coffee 1.5 (USD)
Limonade (Coca cola) 2.43 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 3.21 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 4.5 (USD)
Sport shoes (Nike / Adidas) 91.37 (USD)
Mens Dress shoes 121.1 (USD)
High quality jeans 85.39 (USD)
womens summer dress 32.78 (USD)
Taxi minimum charge 5.3 (USD)
Taxi fare (1km / 0.6mile) 1.47 (USD)
Taxi 1 hour waiting 30.61 (USD)
Bus or metro ticket (One way) 1.66 (USD)
One month pass 38.22 (USD)
Gas price (1Liter / 0.26Gallon) 1.78 (USD)
Mid range compact car (Honda Civic) 24514.2 (USD)
Mid range family car (Toyota corolla) 26449.1 (USD)
Gym monthly membership cost 54.84 (USD)
1 hour tennis court rental 22.28 (USD)
Cinema ticket price 9.28 (USD)
1 bedroom flat in city center 675 (USD)
3 bedrooms flat in city center 1227.42 (USD)
1 bedroom flat outside city center 510.46 (USD)
3 bedrooms flat outside city center 901.16 (USD)
Square meter price in city center 3924.94 (USD)
Square meter price outside city center 2279.49 (USD)
Monthly (Natural Gas, Electricity, Water, AC) for family 173.69 (USD)
50 mbps unlimited internet (ADSL or Fiber optic) 33.29 (USD)
Local calls mobile tariff for 1 mn 0.14 (USD)
Kindergarten or preschool monthly fees 469.3 (USD)
Average primary, secondary and high school yearly fees 12292.5 (USD)
Average monthly net salary 1528.59 (USD)
Average yearly interest rates on home loans 2.03 %

Grocery budget for one person per month in Italy

On average a signle person can spend arround 166 (USD) a month which is considered quite affordable comparing to other places in the world. This will cover all your supermarket needs such as fruit, vegetables, dairy products and drinking water.
Note that cigarettes, beers and wine are excluded from this expenses report.

Grocery budget for two people per month in Italy

279 (USD) will be enough for grocery shopping for a couple or two people splitting supermarket expenses.
this budget is considered quite cheap if we compare it to the average worldwide, this budget will cover their monthly needs on dairy products, fruits and veggies and all other supermarket expenses excluding cigarettes, wine and beer.

Grocery budget for family of 4 per month in Italy

Grocery expenses for family of 4 people can be on average 443 (USD) per month in Italy, if we compare it to other big cities in the world this amount is considered on the cheap side.
This report is taking in consideration all monthly needs for the family from supermarket including bakery and dairy products.

Average living cost in Italy for one person per month

An average single consumer can make it through one month in Italy for arround 1026 (USD), which is affordable if we compare it to other big cities.
This will cover all you basic needs, supermarket shopping will cost on average 166 (USD) while renting a one bedroom appartement a bit far from city center will cost around 510 (USD), transportation, home utilities and gym membership can cost on average 314 (USD).

Average living cost in Italy for a couple per month

Monthly cost of living for a couple in Italy can average 1661 (USD), which puts it in the cheap side in comparison with the big cities in the world.
Rent will take the big part it can cost arround 766 (USD) for a single bedroom flat close to city center, grocery shopping can cost on average 279 (USD) while home utilities, gym, one month transportation and mobile for two people membership can be arround 416 (USD).

Average living cost in Italy for family of 4 per month

For a decent living standard a family of 4 people can make through a month in Italy for about 4058 (USD), which is considered quite affordable regarding the average worldwide.
Three bedroom appartement not far from city center can cost 1262 (USD), if we do the calculation, private school for two childs will average monthly about 1475 (USD), while supermarket expenses will cost for the family not less than 443 (USD), home expenses such as wifi, water, electricity and mobile membership will cost about 232 (USD).




Cost of living by city in Italy