Cost of living index in Lebanon

Milk (1Liter / 0.26Gallon) 2.3 (USD)
Eggs (30 pack) 8.6 (USD)
White bread (100g loaf) 0.2 (USD)
Rice (1kg / 2.2lbs) 1.94 (USD)
Cheese (1kg / 2.2lbs) 10.57 (USD)
Boneless chicken breast (1kg / 2.2lbs) 9.01 (USD)
Beef steak (1kg / 2.2lbs) 13.95 (USD)
Banana (1kg / 2.2lbs) 1.44 (USD)
Oranges (1kg / 2.2lbs) 1.54 (USD)
Apples (1kg / 2.2lbs) 2.02 (USD)
Onions (1kg / 2.2lbs) 1.29 (USD)
Potato (1kg / 2.2lbs) 1.22 (USD)
Tomato (1kg / 2.2lbs) 1.49 (USD)
Lettuce (1 leaf) 1.06 (USD)
Bottle of Water (1.5L / 50oz) 0.79 (USD)
Bottle of Red Wine 10 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 1 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 2.34 (USD)
Pack of cigarettes (20 units) 2.52 (USD)
Fast food meal (MCD Big mac) 7.68 (USD)
Meal in cheap restaurant 9.9 (USD)
Meal in high end restaurant 50.07 (USD)
Bottle of Water (33cl / 11oz) 0.56 (USD)
Cup of coffee 3.96 (USD)
Limonade (Coca cola) 1.14 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 2.31 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 4.9 (USD)
Sport shoes (Nike / Adidas) 118.28 (USD)
Mens Dress shoes 101.95 (USD)
High quality jeans 68.18 (USD)
womens summer dress 51.92 (USD)
Taxi minimum charge 6.18 (USD)
Taxi fare (1km / 0.6mile) 1.88 (USD)
Taxi 1 hour waiting 14.11 (USD)
Bus or metro ticket (One way) 1.34 (USD)
One month pass 66.19 (USD)
Gas price (1Liter / 0.26Gallon) 0.85 (USD)
Mid range compact car (Honda Civic) 22314.6 (USD)
Mid range family car (Toyota corolla) 20238.9 (USD)
Gym monthly membership cost 65.19 (USD)
1 hour tennis court rental 23.92 (USD)
Cinema ticket price 10.1 (USD)
1 bedroom flat in city center 803.79 (USD)
3 bedrooms flat in city center 1573.39 (USD)
1 bedroom flat outside city center 387.76 (USD)
3 bedrooms flat outside city center 818.33 (USD)
Square meter price in city center 3532.33 (USD)
Square meter price outside city center 1615.44 (USD)
Monthly (Natural Gas, Electricity, Water, AC) for family 142.52 (USD)
50 mbps unlimited internet (ADSL or Fiber optic) 58.14 (USD)
Local calls mobile tariff for 1 mn 0.37 (USD)
Kindergarten or preschool monthly fees 359.67 (USD)
Average primary, secondary and high school yearly fees 5652.28 (USD)
Average monthly net salary 951.03 (USD)
Average yearly interest rates on home loans 7.35 %

Grocery budget for one person per month in Lebanon

On average a signle person can spend arround 147 (USD) a month which is considered quite affordable comparing to other places in the world. This will cover all your supermarket needs such as fruit, vegetables, dairy products and drinking water.
Note that cigarettes, beers and wine are excluded from this expenses report.

Grocery budget for two people per month in Lebanon

246 (USD) will be enough for grocery shopping for a couple or two people splitting supermarket expenses.
this budget is considered quite cheap if we compare it to the average worldwide, this budget will cover their monthly needs on dairy products, fruits and veggies and all other supermarket expenses excluding cigarettes, wine and beer.

Grocery budget for family of 4 per month in Lebanon

Grocery expenses for family of 4 people can be on average 395 (USD) per month in Lebanon, if we compare it to other big cities in the world this amount is considered on the cheap side.
This report is taking in consideration all monthly needs for the family from supermarket including bakery and dairy products.

Average living cost in Lebanon for one person per month

An average single consumer can make it through one month in Lebanon for arround 923 (USD), which is affordable if we compare it to other big cities.
This will cover all you basic needs, supermarket shopping will cost on average 147 (USD) while renting a one bedroom appartement a bit far from city center will cost around 388 (USD), transportation, home utilities and gym membership can cost on average 370 (USD).

Average living cost in Lebanon for a couple per month

Monthly cost of living for a couple in Lebanon can average 1495 (USD), which puts it in the cheap side in comparison with the big cities in the world.
Rent will take the big part it can cost arround 582 (USD) for a single bedroom flat close to city center, grocery shopping can cost on average 246 (USD) while home utilities, gym, one month transportation and mobile for two people membership can be arround 523 (USD).

Average living cost in Lebanon for family of 4 per month

For a decent living standard a family of 4 people can make through a month in Lebanon for about 3135 (USD), which is considered quite affordable regarding the average worldwide.
Three bedroom appartement not far from city center can cost 1146 (USD), if we do the calculation, private school for two childs will average monthly about 678 (USD), while supermarket expenses will cost for the family not less than 395 (USD), home expenses such as wifi, water, electricity and mobile membership will cost about 268 (USD).




Cost of living by city in Lebanon