Cost of living index in Nepal

Milk (1Liter / 0.26Gallon) 0.67 (USD)
Eggs (30 pack) 3.27 (USD)
White bread (100g loaf) 0.1 (USD)
Rice (1kg / 2.2lbs) 0.68 (USD)
Cheese (1kg / 2.2lbs) 6.5 (USD)
Boneless chicken breast (1kg / 2.2lbs) 3.39 (USD)
Beef steak (1kg / 2.2lbs) 4.3 (USD)
Banana (1kg / 2.2lbs) 0.82 (USD)
Oranges (1kg / 2.2lbs) 1 (USD)
Apples (1kg / 2.2lbs) 1.72 (USD)
Onions (1kg / 2.2lbs) 0.43 (USD)
Potato (1kg / 2.2lbs) 0.35 (USD)
Tomato (1kg / 2.2lbs) 0.53 (USD)
Lettuce (1 leaf) 0.29 (USD)
Bottle of Water (1.5L / 50oz) 0.3 (USD)
Bottle of Red Wine 5.89 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 1.28 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 2.83 (USD)
Pack of cigarettes (20 units) 2.11 (USD)
Fast food meal (MCD Big mac) 6.37 (USD)
Meal in cheap restaurant 2.05 (USD)
Meal in high end restaurant 11.83 (USD)
Bottle of Water (33cl / 11oz) 0.21 (USD)
Cup of coffee 1.4 (USD)
Limonade (Coca cola) 0.45 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 1.58 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 3.28 (USD)
Sport shoes (Nike / Adidas) 46.55 (USD)
Mens Dress shoes 33.02 (USD)
High quality jeans 20.75 (USD)
womens summer dress 28.94 (USD)
Taxi minimum charge 1.99 (USD)
Taxi fare (1km / 0.6mile) 0.6 (USD)
Taxi 1 hour waiting 3.95 (USD)
Bus or metro ticket (One way) 0.15 (USD)
One month pass 8.45 (USD)
Gas price (1Liter / 0.26Gallon) 0.86 (USD)
Mid range compact car (Honda Civic) 30582.2 (USD)
Mid range family car (Toyota corolla) 45897 (USD)
Gym monthly membership cost 22.86 (USD)
1 hour tennis court rental 8.46 (USD)
Cinema ticket price 2.84 (USD)
1 bedroom flat in city center 128.61 (USD)
3 bedrooms flat in city center 285.44 (USD)
1 bedroom flat outside city center 94.27 (USD)
3 bedrooms flat outside city center 193.43 (USD)
Square meter price in city center 1233.82 (USD)
Square meter price outside city center 723.86 (USD)
Monthly (Natural Gas, Electricity, Water, AC) for family 24.63 (USD)
50 mbps unlimited internet (ADSL or Fiber optic) 15.36 (USD)
Local calls mobile tariff for 1 mn 0.02 (USD)
Kindergarten or preschool monthly fees 53.01 (USD)
Average primary, secondary and high school yearly fees 1304.1 (USD)
Average monthly net salary 177.93 (USD)
Average yearly interest rates on home loans 11.49 %

Grocery budget for one person per month in Nepal

On average a signle person can spend arround 62 (USD) a month which is considered quite affordable comparing to other places in the world. This will cover all your supermarket needs such as fruit, vegetables, dairy products and drinking water.
Note that cigarettes, beers and wine are excluded from this expenses report.

Grocery budget for two people per month in Nepal

105 (USD) will be enough for grocery shopping for a couple or two people splitting supermarket expenses.
this budget is considered quite cheap if we compare it to the average worldwide, this budget will cover their monthly needs on dairy products, fruits and veggies and all other supermarket expenses excluding cigarettes, wine and beer.

Grocery budget for family of 4 per month in Nepal

Grocery expenses for family of 4 people can be on average 166 (USD) per month in Nepal, if we compare it to other big cities in the world this amount is considered on the cheap side.
This report is taking in consideration all monthly needs for the family from supermarket including bakery and dairy products.

Average living cost in Nepal for one person per month

An average single consumer can make it through one month in Nepal for arround 237 (USD), which is affordable if we compare it to other big cities.
This will cover all you basic needs, supermarket shopping will cost on average 62 (USD) while renting a one bedroom appartement a bit far from city center will cost around 94 (USD), transportation, home utilities and gym membership can cost on average 73 (USD).

Average living cost in Nepal for a couple per month

Monthly cost of living for a couple in Nepal can average 386 (USD), which puts it in the cheap side in comparison with the big cities in the world.
Rent will take the big part it can cost arround 141 (USD) for a single bedroom flat close to city center, grocery shopping can cost on average 105 (USD) while home utilities, gym, one month transportation and mobile for two people membership can be arround 106 (USD).

Average living cost in Nepal for family of 4 per month

For a decent living standard a family of 4 people can make through a month in Nepal for about 780 (USD), which is considered quite affordable regarding the average worldwide.
Three bedroom appartement not far from city center can cost 271 (USD), if we do the calculation, private school for two childs will average monthly about 156 (USD), while supermarket expenses will cost for the family not less than 166 (USD), home expenses such as wifi, water, electricity and mobile membership will cost about 43 (USD).




Cost of living by city in Nepal