Cost of living index in Rwanda

Milk (1Liter / 0.26Gallon) 0.7 (USD)
Eggs (30 pack) 3.38 (USD)
White bread (100g loaf) 0.25 (USD)
Rice (1kg / 2.2lbs) 1.11 (USD)
Cheese (1kg / 2.2lbs) 3.56 (USD)
Boneless chicken breast (1kg / 2.2lbs) 4.74 (USD)
Beef steak (1kg / 2.2lbs) 3.16 (USD)
Banana (1kg / 2.2lbs) 1.09 (USD)
Oranges (1kg / 2.2lbs) 1.54 (USD)
Apples (1kg / 2.2lbs) 3.61 (USD)
Onions (1kg / 2.2lbs) 0.9 (USD)
Potato (1kg / 2.2lbs) 0.32 (USD)
Tomato (1kg / 2.2lbs) 1 (USD)
Lettuce (1 leaf) 0.77 (USD)
Bottle of Water (1.5L / 50oz) 0.72 (USD)
Bottle of Red Wine 8.48 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 0.64 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 1.34 (USD)
Pack of cigarettes (20 units) 1.57 (USD)
Fast food meal (MCD Big mac) 6.17 (USD)
Meal in cheap restaurant 2.41 (USD)
Meal in high end restaurant 43.23 (USD)
Bottle of Water (33cl / 11oz) 0.53 (USD)
Cup of coffee 2.39 (USD)
Limonade (Coca cola) 0.76 (USD)
Local beer (33cl / 11oz) 0.67 (USD)
Imported beer (33cl / 11oz) 1.85 (USD)
Sport shoes (Nike / Adidas) 27.44 (USD)
Mens Dress shoes 43.59 (USD)
High quality jeans 16.89 (USD)
womens summer dress 21.73 (USD)
Taxi minimum charge 3.12 (USD)
Taxi fare (1km / 0.6mile) 2.06 (USD)
Taxi 1 hour waiting 13.51 (USD)
Bus or metro ticket (One way) 0.25 (USD)
One month pass 14.97 (USD)
Gas price (1Liter / 0.26Gallon) 1.08 (USD)
Mid range compact car (Honda Civic) 25693.3 (USD)
Mid range family car (Toyota corolla) 10248.2 (USD)
Gym monthly membership cost 32.12 (USD)
1 hour tennis court rental 7.78 (USD)
Cinema ticket price 5.3 (USD)
1 bedroom flat in city center 423.54 (USD)
3 bedrooms flat in city center 1144.7 (USD)
1 bedroom flat outside city center 163.39 (USD)
3 bedrooms flat outside city center 572.52 (USD)
Square meter price in city center 5060.42 (USD)
Square meter price outside city center 25910.5 (USD)
Monthly (Natural Gas, Electricity, Water, AC) for family 44.16 (USD)
50 mbps unlimited internet (ADSL or Fiber optic) 56.85 (USD)
Local calls mobile tariff for 1 mn 0.1 (USD)
Kindergarten or preschool monthly fees 100.08 (USD)
Average primary, secondary and high school yearly fees 1363.33 (USD)
Average monthly net salary 294.62 (USD)
Average yearly interest rates on home loans 16.76 %

Grocery budget for one person per month in Rwanda

On average a signle person can spend arround 78 (USD) a month which is considered quite affordable comparing to other places in the world. This will cover all your supermarket needs such as fruit, vegetables, dairy products and drinking water.
Note that cigarettes, beers and wine are excluded from this expenses report.

Grocery budget for two people per month in Rwanda

130 (USD) will be enough for grocery shopping for a couple or two people splitting supermarket expenses.
this budget is considered quite cheap if we compare it to the average worldwide, this budget will cover their monthly needs on dairy products, fruits and veggies and all other supermarket expenses excluding cigarettes, wine and beer.

Grocery budget for family of 4 per month in Rwanda

Grocery expenses for family of 4 people can be on average 205 (USD) per month in Rwanda, if we compare it to other big cities in the world this amount is considered on the cheap side.
This report is taking in consideration all monthly needs for the family from supermarket including bakery and dairy products.

Average living cost in Rwanda for one person per month

An average single consumer can make it through one month in Rwanda for arround 430 (USD), which is affordable if we compare it to other big cities.
This will cover all you basic needs, supermarket shopping will cost on average 78 (USD) while renting a one bedroom appartement a bit far from city center will cost around 163 (USD), transportation, home utilities and gym membership can cost on average 158 (USD).

Average living cost in Rwanda for a couple per month

Monthly cost of living for a couple in Rwanda can average 680 (USD), which puts it in the cheap side in comparison with the big cities in the world.
Rent will take the big part it can cost arround 245 (USD) for a single bedroom flat close to city center, grocery shopping can cost on average 130 (USD) while home utilities, gym, one month transportation and mobile for two people membership can be arround 211 (USD).

Average living cost in Rwanda for family of 4 per month

For a decent living standard a family of 4 people can make through a month in Rwanda for about 1599 (USD), which is considered quite affordable regarding the average worldwide.
Three bedroom appartement not far from city center can cost 802 (USD), if we do the calculation, private school for two childs will average monthly about 164 (USD), while supermarket expenses will cost for the family not less than 205 (USD), home expenses such as wifi, water, electricity and mobile membership will cost about 118 (USD).




Cost of living by city in Rwanda